MARGRETHE FYLDER

Hovsa! Der er ikke kun mandspersoner omkring Caroline S. Der er masser af kvindelige supporters omkring skibet eller bagved skibets faste stok af gamle vrantne mænd. Ikke alle er lige synlige, men er ikke desto mindre interesserede i deres mænds hemmelige kærlighed. Een havfrue er dog i særklasse synlig og fylder rigtig meget overalt i skibets sfære - vores allesammens mor - MARGRETHE. Og, så kan jeg hilse og sige, at hun også fylder år.

I visse kulturer er det uhørt dårlig stil at nævne kvinders alder. Sådan er det vel ikke i verdens førende ligestillingsland. Så hermed gjort - 60 år den 22. juli!

For langt de fleste, der følger med i skibets meritter, behøver Margrethe næppe større introduktion. Margrethe er synonymt med Caroline S. Man ved snart ikke, hvem der er hvem, selv om Caroline er lidt yngre og dermed er lillesøsteren i Foreningens familie. For de mindre indviede kan dog nævnes, at Margrethe Andersen fødtes i Hjerting (det er noget med Vestkysten, Nordsøen, storm, blæst og havgus, fiskeri og bakskuld)  i 1954 - fem år før Caroline S - som yngste i en fiskerfamilie, hvor far oftest var på havet i eget fiskefartøj. To piger - og tre drenge, som alle stod til søs og fik et liv på søen.

Således blev der indgydt masser af livgivende saltvand i Margrethes årer, hvilket folkene i hendes nærvær får rigeligt at mærke. Hun oser af energi, stiller krav og sætter standarder for Foreningens aktive medlemmer, som kan være svære at indfri. Der er simpelthen konstant så mange hestekræfter i gang i Margrethes personlige MaK, at selv Caroline kan have svært ved at følge med. Margrethe er her og der og alle vegne, og idéerne flyder fra hende i en lind strøm.

Margrethe fik nok aldrig rigtig frigjort sig fra barndommens strandkant i det vestjyske. Ganske vist ruller der ikke mange nordsøbølger ind på strandgrunden i Strandhuse, men Svendborgsund lugter vel også lidt af hav. Til gengæld yder stedet sikker havn for "Saltfisken" - hendes kære fritidsfartøj, der desværre, fortrængt af Caroline, bliver sejlet alt for lidt. Når da ikke lige børnebørnene er på besøg.

Hvis Margrethes ansvarsområde og jobbeskrivelse blev formelt konkretiseret, ville det i sammenligning gøre enhver topchef i erhvervslivet til miniputter. Hun favner så mange arbejdsopgaver. Både dem, hun officielt har påtaget sig, men ikke mindst alle de andre løse tovender, hun qua sin naturlige, uegennyttige natur, holder fast i. Margrethe kender indgående alle kroge i Caroline-foreningens univers - skibet i fysisk forstand, skibets særheder og uvaner, historikken bagved, folkene omkring - og så arbejder hun med i første geled med mønstringer, proviantering, administration, sejladsbookinger, markedsføring, rengøring i aptering, vask og rul af køjetøj, regnskab, sekretariat, strategi, projekter - listen er lang lang - og mangler der en madlaver, eller melder en matros forfald, springer hun rask til, så skibet altid kommer på havet i henhold til fartplanen. Sideløbende er Margrethe tillige drivkraften bag Caroline-korets tilblivelse og succes som et andet af Svendborgs populære pensionisttiltag med maritimt aftryk.

Caroline S er et professionelt drevet skib. Ikke mindst på baggrund af Margrethes holdning til projektet. Der skal leveres kvalitet på alle områder, fordi kunderne har store forventninger, når de indgår aftaler om brug af skibet. I Margrethes opfattelse skal der være samme seriøsitet og stil over "produktet Caroline S", hvad enten skibet er bortfragtet til fiskefoder, korn, golfpiger, øhoppere, lystfiskere eller familiesammenkomster.

Når dagen oprinder, fortjener "Mor Margrethe" al mulig opmærksomhed. Der skal stødes i fløjten og kippes med flaget hele sundet rundt og i medlemskredsen for denne uundværlige ildsjæl i vor Forening!

_________________________ Niels Strand Nielsen